Language Switcher

AKTUALITY Z ČÍNY

Výběr novinek o čínské ekonomice a společnosti

 

První let: Čína předvedla největší obojživelné letadlo na světě. 

Čínské letadlo AG600 uskutečnilo v sobotu svůj první let. Největší obojživelné letadlo na světě je navrženo tak, aby bylo schopno hasit lesní požáry či uskutečnit záchranné akce na moři.

EuroZpravy.cz, 30.4.2017

 

Čína chce vybudovat město třikrát větší než New York. Cesty do něj už teď praskají ve švech

Plán vybudovat novou zvláštní hospodářskou zónu vzdálenou 100 kilometrů jihozápadně od Pekingu Čína ohlásila před pár dny a dotčený region je od té doby na nohou. Prohlášení komunistické strany vyvolalo vlnu šílenství mezi spekulanty na trhu s nemovitostmi a silnice vedoucí do oblasti plánované zóny s názvem Xiongan New Area praskají ve švech. Ziskuchtiví investoři, kteří vycítili příležitost, se totiž snaží do města dostat dřív než ostatní a mají důvod. Jak vedení Číny tvrdí, půjde o obří projekt, kdy vznikne město rozlohou třikrát větší než New York.

info.cz, 4.4.2017

 

Čínský prezident se chystá na klíčový summit s Donaldem Trumpem na Floridě

Americký prezident Donald Trump během předvolební kampaně i po nástupu do funkce nešetřil kritikou na adresu Číny. Přesto jsou poradci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přesvědčeni, že během čtvrtečního floridského summitu oba „siloví státníci“ dokážou navázat strategicky významné partnerství.

rozhlas.cz, 3.4.2017

 

Čínská nákupní galerie Aliexpress dobývá Česko

Počet transakcí platební kartou mBank narostl na Aliexpressu od roku 2013 více než sedminásobně, uvedla banka. Obliba Aliexpressu.com, který funguje jako nákupní galerie pro tisíce malých čínských obchodníků, v Česku výrazně roste. Dokládají to údaje českých bank týkající se karetních plateb. „Loni byl obchodník Aliexpress u našich klientů jedničkou při nakupování přes e-shopy prostřednictvím platební karty. Uskutečnili přibližně jeden milion nákupů, což odpovídá jedenácti procentům všech e-com transakcí,“ uvedla Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

E15, 29.3.2017

 

Čínský Tencent koupil 5% Tesly za 1,78 mld. USD

Podle agenturních zdrojů čínský technologický gigant Tencent koupil za 1,78 mld. USD 5procentní podíl v Tesle. Její akcie reagovaly v pre-marketu na zprávu růstem o cca 2% směrem nad 275 USD za akcii. Čínský gigant nyní vlastní kolem 8,2 miliónu akcií Tesly, což z něj dělá 5. největšího akcionáře. Tím největším je stále zakladatel Elon Musk s 21procentním podílem.

kurzy.cz, 28.3.2017

 

Karlovy Vary navštívila čínská velvyslankyně Ma Keqing

Velvyslankyni Čínské lidové republiky v České republice J. E. Ma Keqing přijal náměstek primátora Michal Riško. Tématem rozhovoru byl rozvoj mezinárodních vztahů Karlových Varů a navazování partnerství s jinými městy.

parlamentnilisty.cz, 23.3.2017

 

Microsoft si plácl s čínským Xiaomi. Prodá 1500 svých patentů

Americká softwarová společnost Microsoft se dohodla s předním čínským výrobcem mobilních telefonů Xiaomi na vzájemné spolupráci v patentech a využívání softwaru. Microsoft v rámci dohody prodá čínskému partnerovi kolem 1500 svých patentů.

tyden.cz, 2.6.2016

 

Čína má nejvyšší a nejdelší skleněný most na světě, překonal 'rekordmana' z Arizony

Čína se může pochlubit dalším architektonickým zázrakem. V centrální provincii Chu-nan totiž stavební inženýři a dělníci dokončili nejvyšší a nejdelší skleněný most na světě. Překonali tak dosavadního „rekordmana“, kterým byl skleněný most nad Grand Canyonem v americké Arizoně.

Rozhlas.cz, 31.5.2016

 

Čínská CEFC zvažuje investice do Lázní Kyselka, řekl Zeman. Místní zachránce cenných domů to překvapilo

Čínská společnost CEFC zvažuje investici do Lázní Kyselka, prohlásil to prezident Miloš Zeman. Na český trh vstoupila společnost už dříve odkoupením fotbalové Slavie Praha. Společnost CEFC působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu.

ihned.cz, 9.3.2016

 

Největší čínská akvizice? ChemChina nabízí bilion za výrobce hnojiv Syngenta

Čínská státní chemická společnost ChemChina nabídla více než 43 miliard dolarů (přes bilion korun) za převzetí švýcarského producenta pesticidů a osiv Syngenta. Pokud se transakce uskuteční, bude představovat doposud největší čínskou akvizici v zahraničí.

E15, 3.2.2016

 

Čínský králík žije, posílá z Měsíce superostré fotografie

Čínské kosmické vozítko na Měsíci známé jako Nefritový králík má krušný život, před pár lety se s ním Číňané rozloučili, jelikož upadl do kómatu. Pak se opět probudil k životu a posílal na Zem unikátní barevné fotografie povrchu Měsíce ve vysoké HD kvalitě. Stovky z nich Čínská vesmírná agentura nyní publikovala. Králík je pořizoval od roku 2013 do 2015.

Echo24, 3.2.2016

 

V roce 2016 přijede poprvé v historii do Prahy čínský prezident Si Ťin-pching

Novou kapitolu vztahů mezi Českem a Čínou přinese rok 2016. Poprvé v historii přijede do Prahy čínský prezident Si Ťin-pching. Obě strany čekají především posilování vzájemných obchodních vztahů.

Český Rozhlas, 2.1.2016

 

Čína reformuje armádu, bude mít i kybernetickou jednotku

Čína vytvořila v rámci reformy vojska tři nové armádní složky. Informovala o tom dnes státní agentura Nová Čína, podle níž prezident Si Ťin-pching změnu označil za "významné strategické rozhodnutí, které Číně umožní splnit si sen o vytvoření silné armády". V čínské armádě slouží 2,3 milionu vojáků a Si už loni avizoval, že se plánuje snížení stavu o 300 tisíc lidí.

E15, 2.1.2016

Atieva: Čínský konkurent Tesly s americkým pasem

Rodí se další automobilka, zaměřená výhradně na elektromobily. Atieva sídlí v Kalifornii, stojí za ní ale čínská státní automobilka BAIC. Dá se říci, že zemí, zaslíbenou elektromobilům, je Kalifornie. Ale musíte tam auta nikoli pouze prodávat, ale i vyrábět. A přesně tohle má v plánu, inspirována Teslou, čínská, státem vlastněná automobilka Beijing Automotive Industry Corporation (BAIC).

Auto.cz, 15.12.2015

Druhý čínský nájezd do Česka. V čele půjdou Alibaba či aerolinky Hainan

Čeští a čínští podnikatelé připravují další velké obchodní transakce. Na český trh by měli vstoupit giganti jako internetový obchod Alibaba, Bank of China nebo aerolinky Hainan. Už za dva týdny vypukne na Pražském hradě velké setkání evropských a čínských byznysmenů v rámci Čínského investičního fóra 2015.

Lidovky.cz, 28.10.2015

Čína zkouší svoji zatím největší vzducholoď

Čína vyzkoušela prototyp obrovské špionážní vzducholodi, která je z velké části poháněna solárními články a dovede vystoupat až do stratosféry - Foto: CanNews Čína vyzkoušela prototyp obrovské špionážní vzducholodi, která je z velké části poháněna solárními články a dovede vystoupat až do stratosféry Foto: CanNews Začátkem října vyzkoušela Čína prototyp obrovské špionážní vzducholodi, která je z velké části poháněna solárními články a dovede vystoupat až do stratosféry. Stroj odstartoval k bezpilotnímu zkušebnímu letu z letiště Xilinhot, které se nachází ve Vnitřním Mongolsku.

Rozhlas.cz, 23.10.2015

Čínské firmy otevírají výrobní závody v Indii

Všude kolem jsou hromady jasně červených plyšových postaviček Elma, jednoho z hrdinů oblíbeného dětského televizního pořadu Sezamová ulice. Některé se šijí, u jiných se testují baterie, některé se balí do krabiček. Nikoho nepřekvapí, že hračky vyrábí čínská firma a vyváží je do USA. Neobvyklé však je, že tento závod není v Číně, ale ve státě Ándhrapradéš v jižní Indii, píše server BBC News. 

e15.cz, 25.10.2015

Čínský prezident je v Londýně. Odveze si skoro 800 milionů

První návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Londýně po dlouhých deseti letech způsobila rozruch i v londýnské Citi. Peking totiž symbolicky ukázal na britskou metropoli jakožto na perspektivního partnera pro budoucí byznys mezi oběma zeměmi. Předehrou se stala úterní emise dluhopisů čínské centrální banky v objemu bezmála 800 milionů dolarů, kterou státní finančníci zpoza velké zdi situovali do Londýna, a to právě v den setkání prvního muže Číny s korunovanou hlavou britského impéria. 

e15.cz, 20.10.2015

Čínsko-česká koprodukce Poslední vízum se začíná natáčet v ČR

V Praze, Liberci a Plzni se tento týden začne natáčet historický televizní seriál Poslední vízum, prozatím největší čínsko-česká koprodukce. Vylíčí příběh čínského velvyslance v Rakousku, který před nacisty zachránil tisíce Židů.

České noviny, 15.9.2015

Prezident pojede slavit do Číny. Asi jediný z EU

Čínská karta v české politice zřejmě nikdy nerezonovala tak silně jako teď. Do Říše středu míří stále více českých oficiálních delegací s příslibem větší obchodní výměny a zdá se, že česká aktivita se zatím vyplácí. Ekonomika by také měla být druhým tématem, se kterým se prezident Miloš Zeman do Číny chystá.

denik.cz, 4.8.2015 

Znečištěná Čína plní slib. Úspěšně bojuje s emisemi skleníkových plynů

Emise skleníkových plynů v Číně by mohly začít klesat už po roce 2025, což by bylo o pět let dříve, než se očekávalo. Ukázala to nová studie, kterou v pondělí zveřejnila Londýnská ekonomická škola (LSE). Čína, která je největším znečišťovatelem ovzduší na světě, je zároveň největším světovým investorem do větrných a solárních elektráren. Rovněž nahrazuje staré tepelné elektrárny novými, čistšími provozy.

Lidovky.cz, 8.6.2015

Barrandov zařadí do vysílání čínské televizní a filmové snímky

Televize Barrandov mediálního podnikatele Jaromíra Soukupa bude vysílat čínskou filmovou a televizní tvorbu. Vzájemnou spolupráci uzavřeli čínský ministr pro tisk, rozhlas, film a televizi Cai Fuchao společně se společností Empresa Media magnáta Soukupa.

strategie.e15.cz, 6.5.2015

Ministr dopravy jednal se zástupci Číny o leteckém spojení Praha – Peking

Ministr dopravy Dan Ťok se dnes setkal se státním tajemníkem Ministerstva dopravy Číny Wengem Mengyongem. Tématem schůzky bylo zejména přímé letecké spojení obou zemí. Ministr Ťok a státní tajemník Mengyong si vzájemně potvrdili, že letecký provoz na lince Praha – Peking bude zahájen 22. září 2015 a domluvili i další podrobnosti tohoto přímého leteckého spojení.

parlamentnilisty.cz, 28.4.2015

Stránky čínského filmu natočeného v Praze mají už skoro 2 miliardy přístupů

Už skoro 2 miliardy přístupů zaznamenal na čínských sociálních sítích nový film, který se natáčel v Praze. Snímek bude mít v tamních kinech premiéru v únoru a může zvednout zájem čínských turistů o Prahu. Tvůrci avizují příběh zasazený do moderní multikulturní společnosti staré evropské metropole.

Hospodářské noviny, 21.12. 2014

Číňané investují do domovského letiště Airbusu ve francouzském Toulouse

Francouzská vláda se zbavila většiny svého podílu ve společnosti provozující letiště v Toulouse na jihu země. Téměř polovinu firmy od ní získalo čínské konsorcium Symbiose. Toulouse jako svou základnu používá výrobce letadel Airbus. 

E15.cz, 20.4.2015

Do Česka míří druhá čínská banka, finanční kolos China Construction Bank 

Čínská China Construction Bank plánuje vstup na český trh. Jedna z největších čínských i světových bank by v blízké době chtěla otevřít pobočku v Praze. Zájem o vstup do Česka už dříve potvrdila také Bank of China.

idnes.cz, 17.3.2015

Stolní tenis už Číně nestačí. Chce respekt jako fotbalová velmoc

Čína se chce stát fotbalovou velmocí. Hodlá postavit desítky tisíc nových hřišť, vybudovat schopný reprezentační tým a časem usilovat i o pořádání mistrovství světa. Vyplývá to z ambiciózního plánu, který zveřejnila čínská vláda.

Lidovky.cz, 17.3.2015

Tesla propustí téměř třetinu svých zaměstnanců v Číně

Tesla Motors, americký inovativní výrobce elektromobilů, narazil na nečekané potíže s prodejem svých vozů v Číně. Poté, co o více než 20 procent nesplnil plán prodeje pro rok 2014, propustí z tamního výrobního závodu 180 zaměstnanců. 

e15.cz, 10.3.2015

Výstava: Jiří Straka: český malíř žijící v Číně, nebo čínský malíř s českou minulostí?

Od 6. března do konce dubna vystavuje Galerie Václava Špály díla Jiřího Straky: devět obrazů velkých rozměrů, na nichž zachytil tradiční technikou vrstvené tušové malby detaily z pekingských periferií a stavenišť.

Kulturissimo.cz, 9.3.2015


Čínský e-tail Alibaba vstupuje na americký cloudový trh

Alibaba Group, největší čínský e-tailer, rozjíždí cloudové datacentrum v Americe, kde čelí konkurenci zejména v podobě společností Amazon, Google a Microsoft. Dceřiná firma Aliyun je v současnosti největším cloudovým hráčem na čínském trhu. Ve středu zprovoznila datové centrum v Kalifornii. Jde o její první datacentrum mimo Čínu.

Channelworld.cz, 6.3.2015
 

Čína řeší směřování země. Armádní rozpočet navýší o 10 procent

Peking navýší rozpočet armády o deset procent. Potvdil to čínský premiér před zásadním rozhodováním parlamentu o směřování země. Výdaje na obranu jsou jedním z bodů, které má schvalovat čínský parlament na svém výročním zasedání. Schůze začíná dnes a obvykle trvá deset dní.

Rozhlas.cz, 5.3.2015

Instalace nových větrných elektráren v Číně byla loni rekordní

Kapacita nově instalovaných větrných elektráren v Číně loni stoupla o 23 procent na rekordních 19,81 milionu kilowattů. Díky novým instalacím činila celková kapacita větrných elektráren na konci roku 96,37 GW. Na celkové výrobě elektřiny v Číně se tak větrné elektrárny loni podílely sedmi procenty. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský národní energetický úřad.

Energy China Forum, 13.2.2015

Přivítejte začátek čínského nového roku na Songfestu

Oslavy příchodu nového roku jsou sice za námi, někteří se však na ten „svůj“ přelom teprve chystají. Pokud vám už silvestrovské veselí chybí, vyrazte 12. až 28. února na multikulturní festival Songfest a přivítejte čínský Nový rok po celém Česku.

idnes.cz, 11.2.2015

Budějovická univerzita otevře specializaci na čínský byznys

Českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) otevře specializaci na čínský trh. Ta se od příštího akademického roku stane součástí oboru ekonomika podniku. Nová specializace má studenty připravit na čínský trh a podnikání. Jde o první podobnou specializaci tohoto směru na vysokých školách v Česku.

Týden.cz, 28.1.2015

Čínský investor strategicky vstoupil do brněnské firmy EKOL

Smlouvu o spolupráci podepsali ve čtvrtek 22. ledna za účasti primátora města Brna Petra Vokřála generální manažer brněnské firmy Stanislav Veselý a předseda představenstva ShaanGu Yin Jianan. Konkrétně se jedná o prodej 75procentního podílu ve společnosti EKOL, spol. s r. o., za částku 1,34 miliardy korun. Slavnostní podpis smlouvy se uskutečnil v Rytířském sálu na Nové radnici v Brně.

Parlamentní listy, 27.1.2015

Apple prodal od podzimu více iPhonů v Číně než v USA. Poprvé v historii

V posledních třech měsících roku 2014 se prodalo více smartphonů od Applu v Číně než ve Spojených státech. Odborníci odhadují, že se za uvedené období v asijské zemi prodalo až 36 procent všech iPhonů. Podíl Applu na trhu v Číně roste, pomoci tomu mohou i další produkty americké společnosti.

Hospodářské noviny, 26.1.2015

MOFCOM Proposes Full Liberalisation of Foreign Investment Access

On 19 January 2015, the Ministry of Commerce (MOFCOM) released the Foreign Investment Law of the People’s Republic of China (Opinions Soliciting Draft). This proposes that the existing Sino-Foreign Equity Joint Venture Law, Foreign Capital Enterprise Law, and Sino-Foreign Cooperative Joint Venture Law be amended and combined to form the Foreign Investment Law. Public opinions are now being solicited with regard to this revised legislation. 

HKTDC Research, 21.1.2015

Čínský film, natočený v Praze, může podle agentury Bloomberg přilákat do Čech tisíce nových turistů

Romantický čínský film „ Jen my víme kde ,“ který se odehrává v Praze, může zvýšit zájem čínských turistů o Českou republiku. Ti patří podle agentury Bloomberg mezi návštěvníky, kteří v Praze nejvíce utrácejí na osobu a mohli by nahradit pokles ruských turistů, kteří omezili cestování kvůli prodpadu rublu.

Zet.cz, 11.1.2015

CICC: Čínské akcie letos porostou o 30%. HSBC a BoA ale počítají s poklesem

Podle analytiků společnosti China Int. Capital Corporations (CICC) čínské akcie v tomto roce posílí o dalších 30%. Analytici zmíněné společnosti celkem správně odhadli růst čínských akcií v loňském roce, kdy dosáhly růstu 53%. Většina růstu přitom přišla až ve druhé polovině roku a souvisela především se snahami čínské vlády a centrální banky podpořit snižující se tempo růstu tamní ekonomiky.

Kurzy.cz, 8.1.2015

Berdych postupuje v Dauhá. Smitková si v Číně vybojovala čtvrtfinále proti Kvitové

Tereza Smitková zvládla v čínském Šen-čenu lépe duel českých hráček a po vítězství 6:3, 2:6, 6:1 nad Kateřinou Siniakovou ji ve čtvrtfinále čeká Petra Kvitová.

Sport.cz, 7.1.2015

Hyundai reaguje na poptávku, postaví v Číně další dvě továrny

Automobilka Hyundai začne v letošním roce v Číně stavět dvě nové továrny. Zvýšením počtu výrobních závodů ze tří na pět reaguje automobilka na zvyšující se poptávku po vozech Hyundai na největším automobilovém trhu světa.

TÝDEN.cz, 6.1.2015

Lenovo Yoga 3 11 a 14: hybridní čínští draci oficiálně

Čínské Lenovo je se svou řadou Yoga velmi známé a už bylo na čase představit další novinky z této řady. Jsou celkem dvě – Yoga 3 11 a Yoga 3 14. Oba dva hybridi jsou nástupci starší a končící generace s procesory Haswell. Není tak divu, že novinky v sobě nesou zbrusu nové procesory Intel Broadwell.

Mobilnet.cz, 6.1.2015

Peking nabízí pomoc ruské ekonomice. Možnosti problémy překonat máte, vzkazuje

Čínsky ministr zahraničí avizoval, že pokud bude potřeba, Peking pomůže Rusku jak to jen bude možné. Rusko ale podle jeho názoru má "dostatek možností a moudrosti překonat současné problémy v ekonomické oblasti". Bez ohledu na množství podepsaných deklarací a smluv zatím Moskva příliš pomoci z Pekingu neviděla.

Hospodářské noviny, 6.1.2015

Čínský výrobce smartphonů Xiaomi ztrojnásobil prodeje a jde do světa 

Xiaomi, výrobce chytrých mobilních telefonů z Číny, loni více než ztrojnásobil prodej na 61,6 milionu přístrojů z 18,7 milionu v předchozím roce, oznámila firma. Ta se nedávno stala nejhodnotnějším mladým technologickým podnikem na světě.

Deník E15, 4.1.2015

Prezident přijal na Hradě šéfa zahraničního oddělení čínských komunistů

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal šéfa oddělení pro zahraničí ústředního výboru Komunistické strany Číny Wang Ťia-žueje. Hlavním tématem jejich setkání byla ekonomická spolupráce, řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

deník.cz, 4.12.2014

Čínská CEFC investuje v ČR dalších 19 miliard korun

Čínská společnost CEFC chce v Česku investovat dalších až 19 miliard korun. O záměru dnes mluvil na Pražském hradě její prezident Čchan Čchao-tuo s českým prezidentem Milošem Zemanem. Firma se údajně například dohodla se sklárnou Moser, že se stane jejím výhradním zástupcem v Číně. CEFC je šestá největší soukromě vlastněná firma v Číně. Už při nedávné návštěvě Zemana v Číně uzavřela dohodu s finanční skupinou J&T.

Česká televize - ČT24, 4.12.2014

Golfistka Spilková skončila na turnaji LET v Číně třiadvacátá

Česká golfistka Klára Spilková skončila na děleném 23. místě na turnaji série LET v čínském městě San-ja. V závěrečném kole se dostala o jednu ránu pod par hřiště a v konečném pořadí si polepšila oproti sobotě o šest příček. Devatenáctiletá Češka dokončila turnaj se skóre -2.

idnes.cz, 16.11.2014

 

USA a Čína otevřely cestu k nové klimatické dohodě

Americký prezident Barack Obama a jeho čínský hostitel Si Ťin-pching včera v Pekingu zaskočili svět. Oznámili, že po měsících tajných vyjednávání se USA a Čína dohodly na snižování emisí skleníkových plynů.

Hospodářské noviny, 13.11.2014

 

Ministr Němeček: Prvních 120 čínských dětí se bude léčit v českých lázních

V rámci říjnové cesty prezidenta Miloše Zemana do Čínské lidové republiky byla ministrem Němečkem, který jej doprovázel, dojednána řada významných dohod také v oblasti zdravotnictví. Jedním z nejvýznamnějších bodů bylo jednání o podpoře medicínské turistiky v oblasti lázeňství, o kterou čínská strana vyjádřila velký zájem. Tato spolupráce bude realizována na základě komplexní nabídky medicínské a lázeňské turistiky ze strany Ministerstva zdravotnictví a Svazu lázní.

Parlamentní listy, 5.11.2014

Čínská družice obletěla Měsíc a vrátila se domů

Do Číny se vrátila z oběžné dráhy kolem Měsíce experimentální družice, kterou před týdnem Peking vyslal na zkušební pouť.   Úkolem osmidenní cesty nové družice bylo především vyzkoušet technologie, které budou použity pro misi Čchang-e 5, jež by měla v roce 2017 přistát na Měsíci a vrátit se zpět na Zemi se vzorky měsíční půdy.

Týden.cz, 1.11.2014


Čínští byznysmeni obhlížejí Vysočinu, je u toho exministr obrany Tvrdík

Tolik významných čínských byznysmenů najednou ještě na Vysočině nebylo. Jejich nynější návštěva má otevřít dveře místním podnikatelům na obří čínský trh. A mostem vznikající spolupráce je exministr Jaroslav Tvrdík.  

Deník iDnes.cz, 31.10.2014

Čínský výrobce počítačů Lenovo dokončil převzetí Motoroly

Čínská společnost Lenovo Group dokončila převzetí amerického výrobce mobilních telefonů Motorola za 2,9 miliardy dolarů (64 miliard korun). Firma tak pokračuje v úsilí o diverzifikaci svých aktivit.

Deník E15, 30.10.2014

Čínské rychlovlaky budou konkurovat Siemensu

Dva největší výrobci lokomotiv a vlakových souprav v Číně, koncerny China CNR a CSR Corp, se spojí. Jako jeden koncern budou poté usilovat o lukrativní kontrakty všude na světě. Již nyní přitom chtějí v Kalifornii přebrat zakázku německému Siemensu.

Hospodářské noviny, 30.10.2014

Při Zemanově čínské cestě byla uzavřena dohoda o JT či Krtečkovi

Během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně uzavřeli čeští vládní i obchodní zástupci s čínskými partnery řadu smluv a memorand. Mezi nejvýznamnější patří mimo jiné ohlášení strategické spolupráce mezi česko-slovenskou investiční skupinou J&T a čínskou společností CEFC nebo chystané otevření pobočky Bank of China v Česku. Uzavřena byla také dohoda o animovaném seriálu Krteček a panda, který má spojit tradiční českou animovanou postavičku s čínským národním symbolem.

České noviny, 27.10.2014

Zeman: Česko uznává celistvost Číny. Včetně Tchaj-wanu a Tibetu

Česká republika se nebude vměšovat do vnitřních záležitostí Číny. Miloš Zeman o tom v Pekingu ujistil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s tím, že uznává územní celistvost Číny včetně Tibetu a Tchaj-wanu. Zeman tak navázal na kroky ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který při dubnové návštěvě Číny prohlásil, že Česko nebude podporovat nezávislost Tibetu. Vláda se tak pomalu odklání od politiky lidských práv, prosazované hlavně exprezidentem Václavem Havlem, ve prospěch hospodářských zájmů země.

ČT 24, 27.10.2014

Zeman chce zrušit víza pro Číňany, Bank of China míří do Česka

Na česko-čínském podnikatelském fóru v Pekingu vystoupil i prezident Miloš Zeman. Vyjádřil podporu pro zjednodušení vízového styku s Čínou. Česká republika to podle něj bude požadovat v Evropské unii. Jednoho dne by pak víza měla být zrušena úplně. V souvislosti s finančními vazbami také Pražský hrad potvrdil vstup Bank of China na český trh v příštím roce.

ČT 24, 26.10.2014


O zakázky v Číně soupeří přední světové firmy. Uspějí ale jen nejlepší

Podpořit obchodní vztahy je hlavním cílem státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně. Do Čengdu a Pekingu spolu s ním odlétá i početná delegace podnikatelů, kteří mají o čínský trh zájem. Jak se dnes dělá byznys s Čínou a v Číně? Kdo má šanci uspět? A může opravdu pomoci českým firmám k úspěchu politická podpora?

Český Rozhlas, 23.10.2014


Zeman míří do Číny. Bude jednat i o přímé lince do Šanghaje

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek odlétá na oficiální návštěvu Číny, kde se sejde s předními čínskými představiteli a bude u podpisu několika smluv. Jednou z nich má být memorandum o zavedení pravidelné letecké linky mezi Šanghají a Prahou. Prezident chce jednat o ekonomických tématech a o čínských investicích a turistech v Česku.

Deník E15, 23.10.2013

Číňané stojí o produkty s vysokou kvalitou, běžné věci si vyrobí sami

Někteří čeští exportéři považují Čínu za příliš vzdálenou a zároveň problematickou zemi kvůli plagiátům. Kateřina Ďurove, ředitelka zahraničního zastoupení agentury CzechTrade v Pekingu, je ale přesvědčena, že by se firmy měly o vývoz do Číny pokusit. A to jak velké, tak i menší. A proč? "Je to obrovský trh, který určitě stojí za námahu. A když se tam podaří s výrobkem prosadit, je to velice dobrá reference na celém světě," míní Ďurove, kterou prý právě čínské prostředí hodně naučilo. "S Číňany není lehké jednání, ale dá vám dobrou školu pro byznys," říká.

Hospodářské noviny, 21.10.2014

Čínská bomba s funkční čtečkou otisků - Huawei Ascend Mate7

Huawei na nedávném veletrhu IFA v Berlíně představil model Ascend Mate7, který je shodou okolností aktuálně také jeho nejnadupanějším a nejvyzrálejším smartphonem. A to i přes některé chyby, které by snad mohl napravit softwarový update.

Deník iDnes.cz, 19.10.2014

UMi Zero – kousek čínského luxusu

Doba, kdy čínští výrobci chrlili nevzhledná zařízení bez špetky odlišení, se stává pomalu minulosti. Další světlou výjimkou je společnost UMi, která oficiálně představila novinku s názvem Zero. Přestože jeho dostupnost v našich končinách není takřka žádná, telefon zaujme po všech stranách. Designové prvky propracované do detailů vyplňuje výkonná výbava a tu uzavírá přijatelně nastavená prodejní cena.

Dotekomanie.cz, 14.10.2014

Rusko a Čína uzavřely 10 let trvající jednání o dodávkách plynu

Rusko a Čína dnes v Moskvě uzavřely smlouvu o dodávkách ruského zemního plynu takzvanou východní cestou. Plynovod nazvaný Síla Sibiře je od září ve výstavbě. Čína má během 30 let dostat 38 miliard krychlových metrů plynu v hodnotě 400 miliard dolarů. Obě země se také dohodly na rozšíření bankovních styků, které mají Rusku nahradit západní finanční zdroje zablokované v důsledku sankcí. 

Deník E15, 13.10.2014

Hlaváčková v Číně porazila nasazenou Puigovou

Vítězstvím nad sedmou nasazenou Monikou Puigovou vstoupila Andrea Hlaváčková do turnaje v čínském Tianjinu. Česká tenistka dnes porazila favoritku 7-5 6-1 a s Rumunkou Cirsteaovou si zahraje o své druhé čtvrtfinále v řadě.

TenisPortal.cz, 7.10.2014

Čínští investoři vyrazili do EU na vrcholu dluhové krize

Zatímco investoři opouštěli Evropu během období dluhové krize, čínské firmy se vydaly opačným směrem. Peníze od čínských firem dokonce putovaly i do těch nejvíce zasažených zemí eurozóny.

Financial Times, 6.10.2014

Čína zahájila přímou směnu juanu s eurem

Čína v úterý 30.9. zahájila přímé obchodování mezi juanem a eurem v rámci snah zvýšil váhu své vlastní měny v globálním měřítku. Tento krok by měl snížit dosavadní transakční náklady při vzájemné směně, což by mohlo podpořit také rozvoj vzájemných investic a obchodu.

Kurzy.cz, 4.10.2014

Čína otevírá obří vodní kanál za desítky miliard dolarů

Průmyslová expanze připravuje Čínu o zásoby pitné vody. Nedostatek má vyřešit obří vodní kanál. Od 31. října jím začne proudit voda z jihu na vyprahlý sever země. Nový kanál je součástí největšího zavodňovacího systému na světě a jedním z ramen Severojižního zavodňovacího projektu.

Deník E15, 2.10.2014

Čína slavila, Hongkong protestoval

Čínská lidová republika dnes oslavila 65. výročí svého vzniku. Vzhledem k pracovnímu volnu v rámci tohoto významného státního svátku ale v ulicích Hongkongu namísto pompézních oslav nabíraly na síle masové prodemokratické demonstrace. Jejich vůdci dokonce varovali, že obsadí vládní budovy, pokud hongkongský premiér Leung Čchun-jing nepodá do čtvrtka demisi.

Česká televize - ČT 24, 2.10.2014

Exportní banka chystá dohodu s čínskou Export Import bank

Česká exportní banka (ČEB) podepíše koncem října dohodu o spolupráci s čínskou Export Import Bank. Má to pomoci českým firmám v exportu na čínský trh. Na strojírenském veletrhu v Brně to řekl ředitel odboru mezinárodních vztahů a komunikace ČEB Petr Križan. Dohoda bude podepsána při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně.

Deník E15, 2.10.2014

Kvitové čínské turnaje svědčí, v Pekingu postoupila do osmifinále

Petra Kvitová neztrácí v Číně vítězný apetit. Po turnajovém triumfu ve Wu-chanu začala dobře i v Pekingu, domácí tenistku Pcheng Šuaj porazila 6:4, 6:2 a zajistila si postup do osmifinále. Tomáše Berdycha na kurt nepustil déšť a jeho zápas se Srbem Viktorem Troickým musel být odložen na čtvrtek.     

Deník iDnes.cz, 1.10.2014


V říjnu bude Vysočina hostit guvernéra čínské provincie Hubei

Za měsíc bude Vysočina hostit významnou návštěvu, od které si mnoho slibuje. Přijede guvernér provincie Hubei s přibližně padesátkou čínských podnikatelů. Kraj v tom vidí šanci na investice, díky kterým by mohla vzniknout spousta nových pracovních příležitostí.

Deník iDnes.cz, 18.9.2014

Dalším partnerem Jihomoravského kraje v Číně bude provincie Hainan

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek jednal ve středu 27. srpna 2014 v brněnském sídle Jihomoravského kraje s představiteli čínských provincií Xinjiang a Hainan. Jednání se konalo v předvečer pražského Čínského investičního fóra,„Jsem rád, že jsme dnes začali debatu o spolupráci jižní Moravy s provincií Hainan, je to náš druhý partner v Čínské lidové republice vedle už potvrzeného partnerství s provincií Guangdong,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Parlamentní listy.cz, 16.9.2014

Místopředseda Státní rady ČLR pan Zhang Gaoli poděkoval za uspořádání CIF 2014

Bilaterální vztahy České republiky (ČR) a Čínské lidové republiky (ČLR) nabírají v letošním roce nový vítr do plachet. K jejich prohlubování pro intenzívnější rozvoj v mnoha směrech přispělo také konání čínského investičního fóra (CIF) 2014 na Pražském hradě. Jako nejvýznamnější host z ČLR se jej zúčastnil místopředseda Státní rady ČLR pan Zhang Gaoli. Pan vicepremiér byl nejvýše postavenou státní návštěvou z ČLR, která za posledních několik let do ČR zavítala.

China Investment Forum, 15.9.2014


UnionPay konečně v Česku. Čínské karty mají přilákat turisty

V Číně oblíbené platební karty UnionPay se mohou používat i v České republice – jako ve vůbec prvním státě ve střední Evropě. Oznámil to generální ředitel Global Payments Europe Rodney Farmer s tím, že tento krok pomůže rozvoji turistiky a obchodu. Číňané jezdí do Česka pořád víc. Loni jich dorazilo 174 tisíc, letos se očekává číslo ještě vyšší.

Česká televize - ČT 24, 10.9.2014

 

V čínské řece našli 3 tisíce let starý meč

Bronzový meč starý 3 tisíce let našel v řece na východě Číny jedenáctiletý školák. "Nahmatal jsem špičku meče při mytí rukou v řece Lao-čou-lin," řekl agentuře Nová Čína chlapec jménem Jang Ťün-si. Hoch nalezený zrezivělý meč přinesl domů, kde se zbraň rychle stala senzací. Podle čínského památkového ústavu zbraň sloužila spíše k dekoraci než k boji. Čínské úřady nyní připravují zahájení rozsáhlých archeologických vykopávek v řece.

BBC news, 9.9.2014

 

Schyluje se k rekordnímu vstupu na burzu. Čínský web Alibaba může získat víc než Facebook

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding může získat prodejem svých akciových poukázek na newyorské burze NYSE až 24,3 miliardy dolarů (asi 518 miliard korun). Znamenalo by to nový rekord v akciových emisích firem, které vstupují na veřejný trh.

Hospodářské Noviny iHned, 6.9.2014

 

V Číně vyrobili jídelní hůlky schopné poznat pančovaný olej

Od recyklovaného oleje na vaření, přes liščí maso až po zdraví škodlivé chemikálie – seznam potravinových skandálů, z nichž se čínským zákazníkům zvedá žaludek, se zdá být nekonečný. Díky novému vynálezu společnosti Baidu, která je především známá jako čínský internetový vyhledávač, ale mohou mít strávníci zbraň ve vlastních rukou, napsala agentura AFP.

Deník.cz, 6.9.2014

 

Záplavy si v Číně vyžádaly nejméně 44 životů

Silné deště týden bičovaly jihozápad Číny. Záplavy a sesuvy půdy mají na svědomí minimálně 44 životů. Bez domova se ocitlo skoro 122 tisíc osob. Nejméně 44 obětí si již vyžádaly záplavy a sesuvy půdy v důsledku týden trvajících dešťů na jihozápadě Číny. Dalších asi 18 lidí je nezvěstných.

Zprávy.tiscali.cz, 6.9.2014

 

Čínští turisté milují Prahu. Letos jich přiletí přes 200 tisíc

V letošním roce přijede do Česka zhruba 193 000 turistů z Číny, odhaduje to agentura CzechTourism. Ve srovnání s loňským rokem půjde o 11procentní nárůst. Průměrná hodnota nákupu čínských turistů v Česku loni dosáhla téměř 16 000 korun, uvedla společnost Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH.

Lidovky.cz, 28.2.2014

 

Každý šestý tuzemský exportér má zájem o Čínu

Zájem tuzemských exportérů o Čínu roste. Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy zhruba šestina českých vývozců považuje Čínu za perspektivní trh. Země by mohla po nynějším odbourání politických bariér z předchozích let a politickém oživování vztahů přilákat ještě víc exportérů, tvrdí české podniky.

Deník E15, 28.8.2014

 

Čínští turisté mají rádi luxus, loni u nás utratili 3 miliardy

Čínští turisté na svých cestách utratí v přepočtu zhruba 2 biliony korun. Během letošního roku jich vycestuje na dovolenou téměř 100 milionů, což je zhruba dvakrát víc než loni. Také Česká republika chce na nové zálibě nelidnatějšího národa planety vydělat. Cestovní agentury proto chtějí Číňany přesvědčit, aby i k nám jezdili častěji.

Česká televize - ČT 24, 14.10.2013

 

Obchody si zvykají na Asijce. Při nákupech nespěchají, ale utratí nejvíc

Asijci se stávají nejoblíbenějšími zákazníky tuzemských luxusních obchodů. Jejich chuť utrácet velké částky totiž roste. Ačkoliv nejvíce tržeb zanechávají u obchodníků Rusové, v přepočtu na jednoho kupujícího je předhánějí Číňané, Tchajwanci či Japonci.

Deník iDnes.cz, 26.4.2013

NOVÁ KNIHA

 

Komunikace při stolování mezi Čínou a Západem

VÍCE ZDE >>>

ODPOVĚDI

Jak se vyvarovat obchodním podvodům?

více zde..