Language Switcher

Z MÉDIÍ

 

Americký a čínský sen, prezidenti a konfuciánská čítanka
„Je tisíc důvodů, proč mít dobré čínsko-americké vztahy, a ani jeden, proč je mít špatné“. Si Ťin-pching
Média bojují o sledovanost a vyhledávají konfrontaci. Nadsázka říká, že v atraktivním zpravodajství musí téct krev… Někdo to považuje za svobodu a tržní ekonomiku. Ale nedostatek pozitivních vzorů vede k „blbé náladě“ a depresi. I v kinematografii přece všechny oslovuje světlá strana Síly, nikoliv ta temná…
Týdeník Echo24, 10.4.2017
více zde

 

Nadávání na poměry a chvála bytí jako multikulturní jev
Na otázku „jak se máte“ bývají čínské odpovědi obvykle pozitivní: „velmi dobře“, „není to špatné“ nebo alespoň „ujde to“ či „jakž takž“ (zvukomalebné „ma-ma chu-chu“). K čínským zvyklostem prostě nepatří ono naříkavé: „ani se neptejte, paní Nováková...“ Proto mě cestou z ranního šanghajského letiště zarazil můj taxikář táhlým hodinovým stěžováním. Lámal hůl nad vládou a úředníky, nad legislativou, „co nechá nekomerční osobní vozidla konkurovat taxíkům, zatíženým tolika poplatky...”
Týdeník Echo24, 2.4.2017
více zde

 

Rok Kohouta na smetišti
Jak s prvním únorovým úplňkem definitivně skončily dlouhé oslavy čínského Nového roku, vrátil se život do obvyklých kolejí a odpočatý čínský živel začal zase světově hospodařit. A znovu je o čem psát, neboť ta početná čínská civilizace se pořád víc prolíná s naším „starým světem“. Číňané by u této mé poznámky samozřejmě kroutili hlavami, protože se považují za svět „ještě starší“. Také proto se o nich dá psát pořád dokola, stále je na co přicházet a stále se otvírají nové obzory. 
Týdeník Echo24, 27.2.2017
více zde

 

Začíná rok Opice. Má být dynamický s nečekanými změnami
Když se ještě zprostřed zimy potichu přihlásí jaro, je to pro všechny prochladlé lidské civilizace důvod k velkým oslavám. U nás jsou svátkem jara Hromnice, křesťanský svátek Uvedení čtyřicetidenního Ježíška do chrámu, časově odpovídající zapomenutým tradicím, z nichž se zachoval třeba keltský Imbolg (čteno I-molg), svátek světel. Oslavou probuzení jara jsou pak následné masopustní, karnevalové radovánky.
Týdeník Echo24, 9.2.2016
více zde

 

Slunovrat je věčná naděje
Dnes, 22. prosince 2015 v 5:48 nastává pro severní polokouli, kde žije 90% světové populace, zimní slunovrat. Je to okamžik, kdy Slunce dosahuje nejjižnějšího bodu své pomyslné dráhy. Den zimního slunovratu je nejkratší den v roce, s nejdelší nocí, většinou přichází 21. nebo 22. prosince, vzácně i 20. prosince, ale to až v roce 2080, a ještě vzácněji 23. prosince, to bude až v generace vzdáleném roce 2303.
Týdeník Echo24, 22.12.2015
více zde

 

Mám házet vypité sklenice za sebe, když jsem Čech?
Odcházející rok 2015 stále jitří diskuse, co s uprchlíky z rozvrácených států Asie a Afriky? V důsledku anarchie po „arabském jaru“, po následných válkách a po rozšíření moci loupežníků, teče do Evropy proud hlavně muslimských uprchlíků, nejvíce se tak diskutuje slučitelnost „muslimského životního způsobu“ s životem dnešní „západní civilizace“. V Evropě sílí pocit ohrožení nejen od přicházejících muslimů, ale ještě více od evropských úředníků, kteří nepřehledné uprchlické záplavě „otevírají dveře“.
Týdeník Echo24, 19.12.2015
více zde

 

Nelidská politika jednoho dítěte? Lze ji pochopit?
Čína po 35 letech zrušila politiku jednoho dítěte. Tohle opatření se od svého zavedení jevilo Západu jako příliš tvrdé, až nelidské. Kdo však pobýval v přelidněných zemích, může jej částečně pochopit, kdo je odchovancem dlouhodobě přelidněných civilizací, může jej dokonce vnitřně přijmout. Model státu a práva Dálného východu vyrostl z konfuciánství, jež při hledání udržitelnosti systému umí upřednostnit kolektivní zájem před individuálním.
Týdeník Echo24, 4.11.2015
více zde

 

Takhle jednoduché to je: ztišit se, sednout si...
Sem tam bývá dobré se v kvapně ubíhajícím času pozastavit. Podívat se na všechno z jiné perspektivy a trochu si překalibrovat přístup k životu. Tak nějak jinak uchopit své bytí…, což po staletí pěstuje zenový buddhismus. Zen, čínsky čchan, znamená sebekultivaci meditací. K buddhistickému probuzení se jde změnou vhledů do sebe a na svět. Komu se probuzení podaří, prohlédne falešná zdání a uvidí pravou podobu věcí. Pak se může snadněji zbavit marných žádostí a nalézt klid, stát se oporou svému okolí a šířit jistotu a dobro. To vše k naplnění základního smyslu buddhismu – odstraňování utrpení.
Týdeník Echo24, 14.10.2015
více zde

 

Nikdo si nenakrade jen tak, zadarmo
V uplynulých dnech proběhly Čínou dvě těžko přehlédnutelné události. Nejprve skládalo 9,42 milionů čínských studentů přijímací zkoušky k vysokoškolskému studiu. Na celém světě jsou to pro mladé velmi důležité chvíle. Pokud student uspěje, bude novým pilířem rodinného chrámu a přiloží ruku k nekonečné stavbě státu, snad ještě s mladistvým ideálem, že půjde změnit k lepšímu. K Číně ideály patří, zejména pro východisko starověkého otce pedagogiky Mencia (4. století př.n.l.), že „podstata člověka je dobrá, jen je třeba ji vzdělávat“.
Týdeník Echo24, 16.6.2015
více zde

 

Naše poselství světu? Bezduché výčty jako od Jiráska
Žijeme v palbě informací a nabídek, tu otevřených, tu plíživě skrytých. Svět kolem nám našeptává, co nutně potřebujeme a co vytvoří náš image! A nás nutí také nabízet, sebe samé, svou práci. Dávno neplatí, že „dobré zboží se prodává samo“ a slovo „podbízení“ už ztratilo nepříjemnou pachuť. Kdysi uváděli potulné rytíře heroldové, trhovce a komedianty pouťoví vyvolavači. Dnes prodávají reklamní agentury, experti na „sales“ nebo veřejné mínění. Ale podstata je shodná: cílové skupině srozumitelně popsat přednosti vlastní nabídky.
Týdeník Echo24, 3.6.2015
více zde

Číňané už svět předehnali. Teď jen dohnat...
Za prvomájového úsvitu mě probudil déšť a šuměním mi připomněl jednu starou báseň: Jarní svítání Meng Chao-žan V jarním spánku nevnímám svítání, všude je slyšet ptačí hlasy, v noci přišel vítr a déšť, padaly květy, kdoví kolik asi?
Týdeník Echo24, 12.5.2015
více zde

 

Mezinárodní den žen potřebujeme!
Vyprávěl mi jednou moudrý kmet, že v útlém dětství zdravíval „ruku líbám milostpaní“, v pubertě hajloval, pak přál krátce „dobrého dne“ a pak se mu zdálo, že už bude nadosmrti drmolit „čest práci“. Ale než odešel do důchodu, přišly konečně změny. A tak práci se už čest nepřeje, ale se stalinistickou úchylkou Gottwaldovy party vlastizrádců se pohříchu spláchl i Svátek žen. „MDŽ“ bylo v rudém období naší historie slaveno formálně a dutě, ale jak jsem poznal normalizaci, upřímně slavených svátků mnoho nebylo. Nová Česká republika však 8. březen odložila neprávem, protože má být silnou připomínkou omezenosti lidské komunity a našich duší. 
Týdeník Echo24, 8.3.2015
více zde

 

Čínští turisté v evropském (a českém) skanzenu
S únorovým zamrznutím turistické sezóny nadešel krátký čas na oslovení podnikatelů v cestovním ruchu. Měla by to být důsledná promluva, vhodně prokládaná zenovým zařváním pokaždé, když se zdá posluchačovo prozření na dosah. A čas pro zenové buzení už přišel. Poslední desetiletí totiž vrhlo do poklidného českého prostředí, ekonomickými činovníky státu zpodobňovaného lezoucím hlemýžděm a turistickými směrovkami, množství čínských výletníků. Loni jich bylo dvě stě tisíc. Strmá křivka růstu a slušný počet však nepřišly naší zásluhou. 
Týdeník Echo24, 1.3.2015
více zde

 

Nastává rok vlahé ovce
Jádrem existence lidské civilizace a státu je kalendář. Čas je nejdražším statkem, vnímání a měření času je osou života společnosti. A individuální vnímání času pak přímo vytváří lidský život, tvoří chuť a barvu dnů, jak jdou po sobě. Zítra je zase Nový rok! Je lunární a začne v Číně, Japonsku, Koreji, Vietnamu a asijských diasporách po celém světě. Slaví jej i Západ, někdo z kulturního nadšení, jiný z povinnosti nebo podnikatelského oportunismu. Ať je motivace jakákoliv, Novým rokem pokaždé všechno znova začíná. Staré porážky jsou pryč a nové úspěchy se jeví na dosah.
Týdeník Echo24, 17.2.2015
více zde

 

Komunikace po čínsku… je hledáním souladu
Komunikací předáváme informace. Ty ale fungují jen správně doručené a pochopené. Cestou k adresátovi se však sdělení formuje do gest, zvuků, slov či obrazů a tím se komplikuje. K porozumění pak nestačí jen užívání shodného jazyka, fungující komunikace potřebuje shodu ve vzorech chování mluvčího a posluchače. Protože rolníkovo podobenství o setbě lovec nepochopí!
Týdeník Echo24, 8.2.2015
více zde


Sinolog a právník Vít Vojta nás seznámí se svým novým překladatelským dílem. Kniha, proslulá na celém světě, vyšla pod názvem: Mistr Sun - Umění války aneb Využití válečných strategií v byznysu. Připravila Jana Klusáková.

ČRo Plus, pořad Knížky plus, 25. 1. 2015
více zde


České firmy pronikají na čínský trh
Český rozhlas Radiožurnál, 6. 6. 2014
více zde


V roce Koně nás čeká spousta překvapení, prozrazuje sinolog

Český rozhlas Radiožurnál, 28. 1. 2014
více zde


Alter eko: Číňané se učí méně pracovat, říká sinolog Vít Vojta
týdeník Ekonom, 12. 10. 2013
více zde


Hostem Marcely Antošové byl Vít Vojta, sinolog, který doprovází v Číně české státní návštěvy, a soudní tlumočník.
Český rozhlas, Noční Mikrofórum, 21. 04. 2012
více zde


Konference na téma: Možnosti úspěchu při podnikání s Čínou
konference společnosti PRODUCA, 14. 3. 2012
více zde

Čína poprvé neprotestuje proti dalajlámově návštěvě
Český Rozhlas zpravodajství, 11. 12. 2011
více zde

Předmluva prezidenta republiky ke knize Víta Vojty Čínský svět
prof. Ing. Václav Klaus, CSc., 4. 11. 2011
více zde

Čínský svět - kniha o základních kamenech čínské civilizace
Český Rozhlas Vltava, 10. 11. 2011
více zde

Křest knihy Čínský svět
Literární Noviny, 14. 10. 2011
více zde

Rozhovor: 60 let od vzniku ČLR. Téma: Od revoluce k soukromému podnikání
Studio ČT24, 1. 10. 2009
více zde


Otázky Václava Moravce: Bojkot olympijských her

Česká televize, diskusní pořad Otázky Václava Moravce, 21. 3. 2008
více zde


Oslavy čínského nového roku
Česká televize, Před polednem, 19. 2. 2007
více zde

NOVÁ KNIHA

 

Komunikace při stolování mezi Čínou a Západem

VÍCE ZDE >>>

ODPOVĚDI

Jak se vyvarovat obchodním podvodům?

více zde..